Uzman Psikolog Rachel Barakas

Siz Önemlisiniz!

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
anasayfa Evlilikte cinselliğin yeri ve önemi

EVLİLİKTE CİNSELLİĞİN YERİ VE ÖNEMİ

Yazdır PDF

Evlilikte cinselliğin önemi çok açıktır. Bazı çiftleri cinsel arzu evliliğe götüren nedenlerden biridir. Öte yanda biliyoruz ki birbirini cinsel olarak arzulayan sevgililerden pek çoğu evlenmemekte ve bazı çiftler ise cinsel arzu ilişkilerinde çok önem taşımamasına rağmen evlenmeye karar vermektedirler. Bazı çiftlerde ise arzu ve seks öyle önemli bir bağ oluşturur ki boşandıktan sonra bile cinsel ilişkilerini sürdürürler.

İlişkide cinsellik çiftlerin en yakınlaştığı, duygularının okşandığı ,benliklerinin onaylandığı yerdir.Kişi ötekine yakınlık , sıcaklık,koruma hisseden olmakta,aksadığında ise , doyum eksikliği, sevilmeme korkusu,güçsüzlük, erkeklik, kadınlık rollerini yaşamada değersiz hissetme ,gerginlik ,sıkıntı gibi duygular yaşanmakta.

Eğer cinsel arzu hastalıklar, cinsel etkenler gibi nedenlerden olumsuz etkilenmez ise, cinselliğin formu değişse bile bu ilişki yaşlılığa kadar sürebilir. Bazı çiftler birbirlerine yıllarca tutku duyabilirler. Doğal olarak tutkunun önemi ve duygular kadın ve erkek için değişiklik yaratır.

Evlilikte tekdüzelik olmaya başlayınca her şey hatta sevecenlik ,cinsellik hatta içten konuşmalar bile sıradanlaşmaya başlar, eşler çoğunlukla bu duruma umutsuzluk ,depresyon ve pes etmişlikle yaklaşır. İlişkinin sorunlu olduğu düşüncesi ile iki insanın birbirine uymadığı sonucuna varılır. Kişi ne kadar çok ilişki isterse istesin yalnızlıkla karşılaşır.

Terapiste giden kırk beş yaşında bir kadın danışan iletişim eksikliğinden,evliliğin tekdüzeliğinden ve cinsellikte istek konusunda kendi eksikliğinden şikayet ediyordu. Terapist danışana çok oüzel ve kiymetli bir saksı çiçeğine sahip olsa ne yapacağını sordu

Danışan soru ile evliliği arasında nasıl bir ilişki olduğunu anlamamış olmanın şaşkınlığı içinde başını salladı ve ‘öyle bir çiçeğim olsaydı , düzenli olarak sulardım’ dedi. Çiçekleri seviyordu ve bu soru üzerine ciddi ciddi düşündü.

Ve ‘Altı ay veya bir sene sonra saksıyı değiştirir , yeni toprak koyarım. Ayrıca gübre eklerim. Ve yeterli ışık alabilmesi için pencere kenarına koyarım’ dedi.

Terapist danışanına sordu ‘peki ,evliliğin için ne yapıyorsun?’

Danışan önce şaşırdı sora çiçeklere gösterdiği duyarlı, sevgi dolu ilgi ile evliliğine gösterdiği sevgisizlik arasındaki farkı anlamıştı.

‘Eğer evliliğim çiçek olsaydı , çoktan solar ve kururdu’dedi.Danışan çiçek örneğini evliliğine transfer etmeye başlamıştı. ‘Her gün birbirimiz için birazcık daha bir şeyler yapabilseydik , belki birbirimize hoşa gidecek sözler söyleseydik veya en azından birbirimizin başarılarını kabul etseydik bu evliliğimiz için su olurdu,’ dedikten sora uzun bir süre oturdu ve düşündü, Daha sonra şöyle söyledi ‘Aslında kendimi çok ihmal ettim. Bir süredir ne yeni bir elbise ,ne yeni bir saç modeli ne de makyaj ilgimi çekiyor. Açıkçası kocam ,için güzelleşme isteğim yok. Aynı şey büyük olasılıkla eşim için de doğru.Oysa böyle bir şey evliliğimiz ,için gübre olurdu.

Bu örnekte olduğu gibi eşler kendilerine ve ilişkilerine özen gösterirlerse cinsellikleri keyifli bir şekilde sürecektir.

Eşler arasındaki çatışmaların bir kısmı cinsel ilişkiler üzerinden yaşanmaktadır. Eşlerin cinsel ilişkilerinden zevk alabilmeleri için, karşılıklı olarak birbirlerini uyarabilmeleri , erotize edebilmeleri gereklidir.

Eşler arasında cinsel çatışmalar çeşitli şekillerde gelişmektedir.Karı koca isteklerini açıkça ifade ediyorlarsa , çatışmaların çözümü kolaylaşmaktadır.Ama eşler birbirlerine ne istediklerini açıkça ifade etmiyorlarsa , o zaman çatışmaların çözümü güçleşmektedir.Eşler ,ilişkilerinin tanımlanması sorununu çözüp ,isteklerini birbirine açıkça söyleyebilme yürekliliğini kazandıklarında sevişmenin tadını çıkartabilmektedir.

Ekonomik zorluklar ,başarılı olma kaygıları,yaşam içindeki yoğun stresli koşuşturma çiftleri çok olumsuz olarak etkilemektedir.Son zamanlarda genç çiftlerde de cinsel isteksizlik çok sık görülmektedir. Bu sorunla mücadele etmeyen çiftlerde bu isteksizlik, cinsel eylemlerinde azalmaya ve bu durum alışkanlık haline gelip zamanla cinsel ilişkisiz bir evlilik haline gelebilmektedir.

Kadınlarda görülen cinsel soğukluğun altında yatan nedenlerin başında;
*Şiddete kadar varan kaba ve onur kırıcı davranışlar,
*Yeterince sevgi ve ilgi görememeleri,
*Eşin, duş almayarak veya dişlerini dahi fırçalamayarak, kendine özen göstermemesi,
*Eşleri tarafından aldatılmaları, geliyor.
Sağlıklı bir cinsel yaşam evliliğin olmazsa olmaz koşuludur.